Într-un joc care va intra în jos Istoria Premier League, ale lui Liverpool lovitura istorica a Unit.

Astfel, s-a încheiat confruntarea care a fost întotdeauna marcată de un mare echilibru.

Nici măcar cel mai optimist suporter al lui Liverpool nu a crezut într-un rezultat atât de elastic ca acesta.

O victorie cu 7-0 a fost incredibilă, punând astfel capăt confruntării dintre două dintre cele mai mari echipe din fotbalul englez.

Manchester United a plecat umilit și Liverpool fericit pentru un joc istoric.

Aceasta a fost cea mai mare dezbinare înregistrată vreodată în confruntarea dintre cele două echipe.

Continua apos publicitate

Astfel, acest joc nu va fi niciodată uitat, mai ales pentru fanii ambelor echipe. Vezi cum s-a întâmplat totul.

Un joc istoric

Echipa Liverpool a învins Manchester United cu 7×1 în 1895.

Până atunci, aceasta a fost cea mai gravă înfrângere din istoria echipei.

Același rezultat a mai avut loc și alteori, în 1926 împotriva echipei Blackburn.

Apoi în 1930 împotriva lui Aston Villa și apoi împotriva Wolverhampton în 1931.

Astfel, pierderea cu 7-0 a fost prima dată în istoria marii echipe Manchester United.

Într-o zi în care sistemul defensiv a eșuat prea mult, jocul a fost împotriva unei echipe puternice Liverpool.

Echipa Manchester United a fost foarte apreciată în acest sezon pentru sistemul lor defensiv.

Cu toate acestea, a avut loc o întrerupere completă în acest joc, care a dus la cea mai mare dezamăgire din istorie.

Baterea istorică a lui Liverpool împotriva lui United.

Cum a fost clasamentul după acest meci?

La început, acesta nu a fost cel mai bun sezon al lui Liverpool până la acest meci.

Cu această pereche, echipa a urcat pe un modest loc al cincilea în Premier League, ajungând până acum la 42 de puncte.

Depășind Newcastle, dar cu un joc de rămas. Fiind astfel, la doar 3 puncte de Tottenham, cu o altă victorie echipa ajunge pe locul patru.

Echipa de fotbal cu cele mai multe titluri de Champions League

olimpiac.com

Manchester United, în schimb, rămâne la fel, pe locul trei cu 49 de puncte.

Următorul meci va fi în deplasare, echipa urmând să viziteze echipa Bournemouth în căutarea locului patru în clasament.

În timp ce echipa Manchester United primește echipa Southampton în domeniile lor. Baterea istorică a lui Liverpool împotriva lui United.

Cum a fost jocul?

Este de la sine înțeles că echipa Liverpool a fost superioară pe teren, după un rezultat de 7×0 ar fi deja evident.

Deși echipa Manchester United a creat și câteva ocazii de gol.

Prima repriză a fost mai echilibrată, cu scorul la doar 1×0 totul indicat pentru o confruntare foarte dificilă așa cum este de obicei.

Cu toate acestea, cu doar 5 minute rămase din a doua repriză, jocul era deja 3-0.

Ceea ce a destabilizat complet puternica echipă Manchester United, făcând loc unei dezbateri și mai mari.

Așa s-a întâmplat de fapt, au fost 7 goluri și ar fi putut fi și mai multe.

Cody Gakpo a marcat două goluri, Darwin Núñez încă două, Salah încă două și Roberto Firmino tot a lăsat-o pe ale lui.

Acesta poate fi golul de rămas bun al lui Roberto Firmino pentru Liverpool. Sportivul a fost informat că nu există niciun interes în reînnoirea contractului.

În acest fel, lumea a văzut înfrângerea istorică a lui Liverpool cu United. Acum Manchester United este la 14 puncte în spatele liderului Arsenal, așa că va fi foarte greu să-ți cauți titlul.